Ege’nin en çok yağış alan ili Muğla için kuraklık uyarısı!

Ege’nin en çok yağış alan ili Muğla için kuraklık uyarısı!

egenin en cok yagis alan ili mugla icin kuraklik uyarisi hukB28Gm

Muğla Su ve Kanalizasyon Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Dünyada yaşanan iklim değişikliklerinin olumsuz tesirleri son yıllarda uygunca kendini hissettirmeye başlamıştır. İklim değişikliği konusunda uzman bilim adamları Türkiye’nin Akdeniz İklimi karakteri olan kışları yağışlı ve soğuk yazları kurak ve sıcak olan ikliminden Yarı Kurak İklime geçtiğini beyan etmişlerdir. Muğla Vilayetimizin içinde olduğu Batı Akdeniz ve Büyük Menderes havzaları da kelam konusu iklim değişikliğinden etkilenmektedir” denildi.

135835597 1

Açıklamada “Geçmiş yılların sıcaklık ve yağış ortalamasına nazaran 2020 yılı rekor sıcaklık ve yağışsızlık-kuraklıklarla geçmiş, Muğla İlimiz genelinde gerek yeraltı su rezervleri gerekse baraj düzeyleri kritik düzeylere inmiştir. İleriki yıllarda da devam edeceği öngörülen kuraklıkla ilgili olarak, Kurumların, Sivil toplum Kuruluşlarının ve Vatandaşlarımızın hassaslığı büyük değer arz etmektedir” sözleri kaydedildi.

MUSKİ’den yapılan açıklamada “İçme ve Kullanma suyunu tasarruflu kullanılması gayesiyle vatandaşlarımızın, musluk başlarına su tasarruf aparatları takması, tuvalet rezervuarlarının tasarruflu rezervuarlarla değiştirilmesi, sensörlü muslukların takılması, havuz suyu, bahçe sulama ve ziraî sulamaların mutlaka şebeke suyundan yapılmaması üzere birçok klasik tasarruflu kullanımı sağlayacak öteki metotlar ile birlikte su şuurunun ve çevreninin korunmasının çocuklarımıza aşılanması üzere kolay tedbirler kuraklığın tesirini hafifletebilecektir” sözlerine yer verildi.

135831847 3

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“MUSKİ kuraklık ile çaba kapsamında; sorun yaşanacak yerleşimlerin tespiti, kayıp kaçak oranlarının azaltılması, yeni kaynak araştırmalarının yapılması ve tahsis süreçlerinin başlatılması, efektif sistem idaresi üzere çalışmalar yapmaktadır. Ülke genelinde ortalama olarak içme suyu %54 oranında yerüstü su kaynaklarından temin edilirken bu oran ne yazık ki Muğla’mızda yalnızca %17 düzeyindedir. Bu oranın ülke ortalamasına getirilebilmesi ismine ilgili kurumun yeni içme suyu barajları üretimine ve/veya mevcut baraj ve göletlerden içme suyu tahsis ölçülerini ivedilikle yükseltmesi gerekmektedir

Muğla vilayetimizin turizm kenti özelliğinin yanında değerli bir tarım kenti olması ve Türkiye’de yıllık su tüketimin %74’ünün (40 Milyar m³/yıl) ziraî sulamada kullanılması sebebiyle; açık kesitler üzerinden yırtıcı sulama metotları ile değil çağdaş borulamayla iletim ile otomasyona bağlı damlama sulama sistemleriyle ziraî sulamanın yapılması, müsaadesiz ve gereksiz yeraltı suyu kullanılmasının engellenmesi büyük ehemmiyet arz etmektedir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir